Založit novou webovou stránku nebo e-shopChci nový web

Bandog

 

Původ tohoto ušlechtilého psa se začíná vyvýjet od roku 1570 v Anglii, kde byl popisován jako hlídací a strážný pes. V časech římských vládců byl Bandog dovážen do Říma z Anglie. Jeho původní název byl Banneddog (řetěz-pes), zkrácením slova banned na ban vznikl název plemene Bandog. Někteří si slovo ban vykládají jako zakázaný/nepovolený, což je v tomto případě mylný výklad. Ačkoliv bylo toto plemeno používáno v mnoha odvětvích lidské činnosti, Bandog vyhynul. Bandog se používal jako válečný pes, pes pro boj v arénách gladiátorů, v boji proti různým šelmám a lidem, nikdy se ho nepoužívalo v boji psa proti psu. Jak šla doba, měnil se i důvod jeho držení.
 


Během dne byl bandog uvázán na řetězu a v noci vypouštěn na volno, aby hlídal svěřené území. U tohoto psa byl silně vyvinutý teritoriální pud, a pokud neměl vážné důvody (zahnání vetřelce apod.) neopouštěl jemu svěřené území. V Anglii se používal jako strážní pes proti pytlákům. Strážil ve vězení s tou nejvyšší ostrahou.
 
 
 
V dnešní době už známe plemeno Bandog jaké v 50. až 60. letech 20. století vykřížil veterinář John.B. Swinford v USA. Jeho záměrem bylo vyšlechtit psa silného a mohutného, dobrého obranáře a spolehlivého hlídače. V neposlední řadě bylo jeho úmyslem přes mohutnost a sílu vyšlechtit rodinného psa. Přes počáteční úskalí se mu toto nad očekávání povedlo. Bandog je věrný přítel rodiny a má rád děti, které bezmezně ochraňuje. Jeho další kladnou vlastností je, že neútočí první. Neútočí bez důvodu. Bandog nesmí být agresivní pes. V přítomnosti svého pána se chová přátelsky k lidem.
 
 
 
Na snímku je jeden ze Swinfordových Bandogů jménem Toro jehož genetickým  základem byl Anglický Mastif a původní Americky pit bullterier.

                                                                           

Povaha a charakter plemene

Bandog je vyrovnaný, sebevědomý a dominantní pes. Nebojácný, ne však agresivní. Má silně vyvinutý ochranitelský pud vůči všem mláďatům, velmi silně lpí na dětech. Ačkoli v povaze Bandoga není agresivita, v případě napadení jeho pána, rodiny nebo majetku zakročí velmi razantně a nekompromisně. V přítomnosti psovoda se chová přátelsky a vstřícně.

 
Bandog je ideální pes pro vyrovnaného  psovoda. Je to ideální mazlíček a zároveň bodyguard. Potřebuje výchovu již od útlého věku. Avšak nesnese dril, násilné a surové chování od jeho pána vůči němu.

Webová stránka byla vytvořena pomocí on-line webgenerátoru WebSnadno.cz

TOPlist
aktualizováno: 04.07.2014 13:38:57